Radijalni udarni talas - šokvejv, je visoko efektivan metod lečenja povreda i bolova. Svoje karakterne osobine ispoljava u vidu:
- stimulacije metabolizma,
- normalizacije mišićnog tonusa,
- pojačanog kretanja kiseonika i pojačane prokrvljenosti povređenog tkiva.
Zapaljenske procese talasi razgrađuju do potpunog oporavka. Izuzetnu prednost u poređenjenju sa ostalim fizikalnim agensima ima u rešavanju kalcifikata i njegovog eleminisanja kroz metaboličke procese. Proces taloženja kalcijumovih soli može zahvatiti petnu kost, tetive rotatorne manžetne ramena, pripoj ahilove tetive na petnoj kosti.
Shockwave ima primenu kod:
plantarni fascitis
petni trn
kalcificirajući tendinitis ramena
radijalni epikondilitis (teniski lakat)
ulnarni epikondilitis (golferski lakar)
ahilodinija - bol u ahilovoj tetivi
patelarni tendinitis (skakačko koleno)
trohanterični tendinitis
U našoj ambulanti, veliku uspešnost u lečenju ovih stanja omogućava nam rad na najsavremenijem šokvejv aparatu, švajcarske kompanije "Storz", koja iza sebe ima kliničke studije koje dokazuju uspešnost u otklanjanju gore navedenih problema.
Osim rada na radijalnom šokvejv aparatu, posedujemo i fokusirani šokvejv - FSW. Veliku snagu i milimetarsku preciznost poseduje ovaj aparat, koji ima do 12 cm dubinu penetracije, na taj način nam olakšava duboka prodiranja u mekotkivne i koštane strukture. Osim u ortopediji, fokus šokvejv ima svoju primenu i u rešavanju uroloških problema u vidu erektilne disfunkcije, hroničnog pelvičnog bola - CPPS i Pejronijeve bolesti,
Često postavljana pitanja
Pogledajte neka od najčešće postavljenih pitanja u vezi sa Shockwave terapijom
Da li shockwave terapija boli?
Tokom tretmana može postojati nelagodnost koja je isključivo individualna. Stepen i tolerancija mogućeg bola je moguće dozirati smanjem frekvencije i jačine udarca.
Koliko je tretmana potrebno uraditi?
Za većinu dijagnoza kao što su plantarni fascitis, petni trn, kalcifikajiski tendinitis ramena, bol u ahilovoj tetivi, patelarni tendinitis (skakačko koleno) je predviđeno uraditi 3-5 tretmana, osim teniskog i golferskog lakta koji je ograničen na 5-8 tretmana.
Terapije se obično rade jednom do dva puta nedeljno, nekada i više usled pojačane reakcije tkiva usled usporenog lokalnog metabolizma.
Da li je Shockwave bezbedan?
Da. Shockwave terapija ne moze pogoršati stanje ili napraviti dodatnu komplikaciju.
Kako izgleda tok terapije?
- Zauzima se ležeći ili sedeći položaj u zavisnosti od tretirane regije
- Nanošenje ultrazvučnog gela - upotreba ultrazvučnog gela kao kontaktnog sredstva je neophodno radi efikasanog prenosa kinetičke energije udarnih talasa.
- Shockwave terapija - Kombinacijom aplikatora tretiramo okolna tkiva i bolnu tačku.
- Vibromasaža kao završni proces, koji za cilj rastresa meka tkiva i opušta.